Publikováno

Dna: příznaky onemocnění a přírodní léčba

Dna

Dna (pakostnice nebo také podagra) je poslední dobou stále rozšířenější nemoc kloubů, šlach a okolních tkání. V následujících řádcích vám přiblížíme nejčastější příznaky onemocnění i možnosti přírodní léčby.

Dna bývala v minulosti označována za „nemoc králů“ nebo „nemoc bohatých“ a to hlavně kvůli nadměrné konzumaci masa, alkoholu a jiných rizikových potravin, ke kterým se lidé z nižších vrstev nedostávali. V dnešní době nemocí trpí přibližně 2% západní populace a zejména pak muži po 30. roce života (90% všech nemocných).

Příznaky onemocnění

Dna se projevuje různě, nejčastěji však jde o opakující se záchvaty zánětlivé artritidy, tzn. zarudlý, citlivý a oteklý kloub. Nejčastěji (až v polovině všech případů) je záněty postižen palec u nohy. V ostatních případech jsou zasaženy paty, kolena, zápěstí a klouby prstů na rukou. Bolest zpravidla začíná v noci, v rozmezí 2-4 hodin. Tato specifická doba je způsobena sníženou tělesnou teplotou po ulehnutí ke spánku.

Příčiny

Hlavní příčinou dny je hyperurikémie, což je označení pro zvýšenou hladinu kyseliny močové v krvi. Příčinou hyperurikémie je snížená funkce ledvin (v přibližně 90% případů), nadměrná konzumace masných výrobků, konzumace alkoholu nebo užívání některých léků. Riziko rozvinutí dny souvisí s hladinou hyperurikémie. Pro přesné určení bude nejlepší, když navštívíte svého praktického lékaře.

Prevence

Vysoké hladině kyseliny močové v krvi lze předejít několika způsoby. Účinně pomáhá změna životního stylu, zejména pak snížená konzumace masa, mořských plodů, alkoholu a fruktózy. Určitě není na škodu zvýšit příjem vitamínu C a držet své BMI (index tělesné hmotnosti) v normálu.

Klasická léčba

Léčba akutních záchvatů dny souvisí s použitím nesteroidních antiflogistik, které se však pojí s rizikem vedlejších účinků – gastrotoxicitou. Další možností jsou minimální dávky prudce jedovatého kolchicinu.

Přírodní léčba

S akutním i chronickým druhem dny můžete bojovat i použitím čistě přírodního přípravku Podagra, který pomáhá při příznacích dny, mírní její průběh, tiší bolest, zbavuje tělo nadbytku kyseliny močové a zároveň napomáhá předcházet poškození funkce ledvin.

Upozornění: Článek neslouží jako náhrada návštěvy vašeho lékaře.

Zdroj: Wikipedia, WikiSkripta