Poradna

Viktor Talafa poradna NaturfaktVítejte v naší  poradně.

Prostřednictvím této internetové poradny se můžete zeptat na cokoliv, co Vás zajímá o výrobcích firmy NATURFAKTS.

Zároveň se také můžete ptát na vše, ohledně vedení zdravého způsobu života, racionální výživy a pohybové aktivity se zaměřením na primární prevenci rozvoje civilizačních, onkologických nemocí a onemocnění kardiovaskulárních aparátu.

Spousta lidí si neuvědomuje, že právě díky účinně vedené prevenci dochází k výraznému snížení výskytu většiny výše uvedených onemocnění. V případě již rozvinuté nemoci zase dokáže zpomalit její průběh a snížit riziko vzniku dalších komplikací.

Díky své 18-ti leté lékařské praxi na interním oddělení, své specializaci na výživu a taky v bohaté přednáškové aktivitě na mnoha kongresech, publikační činnosti v odborných časopisech, ale hlavně postgraduálním studiem v oboru preventivního lékařství a epidemiologie jsem získal mnoho zkušeností v oblasti způsobu vedení zdravého životního stylu, který je základem pro prevenci rozvoje většiny interních onemocnění.  A právě o tyto poznatky bych se s Vámi rád na tomto webu podělil.

Můj profesní životopis ve zkratce:

Absolvoval jsem lékařskou fakultu Univerzity Palackého v Olomouci, obor všeobecné lékařství. Zde jsem také v roce 2000 promoval a získal odbornou lékařskou specializaci. Poté jsem se postupně specializoval v oboru vnitřní lékařství, intenzívní medicína a klinická výživa a intenzívní metabolická péče. Své vzdělání jsem dovršil na své alma mater, a to dokončením postgraduálního doktorantského studia na katedře hygieny, preventivního lékařství a epidemiologie. V současné době působím jako vedoucí lékař interní JIP nemocnice ve Frýdku-Místku, p.o. Jsem členem České kardiologické společnosti, České společnosti anesteziologie, resuscitace a intenzívní medicíny a České lékařské společnosti J. E. Purkyně.

→ celý životopis zde

Upozorňuji, že tyto internetové stránky mají pouze informativní charakter. V žádném případě nenahrazují komplexní lékařské vyšetření a další odbornou péči.

Předem prosím, aby jste se při pokládání dotazů vyhnuli použití nevhodných výrazů, vulgarismů, obecné pomluvě, nebo reklamním sdělením.

Za celý tým, MUDr. Viktor Talafa, Ph.D.

41 komentářů u „Poradna

 1. Dobrý den, už dva dny se vám snažím dovolat, psal jsem vám emaily, jak na eshop tak přímo na Naturfakt a žádná reakce, tak jsem chtěl vědět, zda teda přijdu jen tak o 1120 Kč, nebo jestli se moje objednávka nějak vyřeší. Váš web vypadal docela věrohodně a chtěl jsem jen pomoci a jestli vydělávate na lidské důvěřivosti, tak je to svinstvo. Děkuji za případnou odpověď

 2. Dobrý den pane doktore.
  Chci se zeptat zda mohu kombinovat váš přípravek na DNU – Podagra s Enzycol DNA?
  Děkuji.

  1. Dobrý den pane Titz, můžete oba přípravky kombinovat bez problémů. Oba jsou na přírodní bázi a působí na kyselinu močovou aditivně, to jest, že se navzájem potencují, takže nemají žádné protichůdné účinky.
   Mějte se V. Talafa

 3. Dobrý den pane doktore,

  chci se zeptat u výrobku Podagra, zda při jeho užívání nehrozí, že by se mikroskopické částice (pokud jsem to dobře pochopil, hlavní složku tvoří rozemletý kámen zeloit) usazovaly v těle (například v ledvinách) a postupem času by vytvořily problémy (třeba ledvinové kameny)? A na jakém principu tento přípravek funguje – nechápu, jakým způsobem snižuje hladinu kyseliny močové v krvi??

  Děkuji mnohokrát za vaši odpověď.
  Frosna

 4. Dobrý den, po úrazu(vražený pozinkovaný plech do palce u nohy) mi začal otékat po 14 dnech tento palec. Na chirurgii mi bylo řečeno, že to s tímto úrazem nesouvisí a byla mi diagnostikována dekomp.arthrosa I.mtp. kl. a artritida ip.kl.palce. Mám stále oteklý palec již od února a dost to bolí, při chůzi i v klidu. Brala jsem diclofenac duo, po kterém mám v současnosti průjem a tak mi lékař předepsal Nimesil. Ten beru teprve 2 den. Nevíte o přípravku přírodním, který by zmíňoval otoky a bolest.
  Děkuji za radu. S pozdravem Jana Šebková

 5. je vhodný přípravek venadi detox pro desetiletého syna? Dětoxikace po očkování?

  1. Dobrý den Lenko,

   i přes to, že Venandi Detox má prokazatelně jen přírodní složení, tak nám legislativa neumožňuje doporučit užívání těchto přírodních produktů (takzvaných parafarmak) pro děti. Je mi to líto, mějte se hezky.

   V. Talafa

 6. dobry den pane doktore mela bych k vam dotaz jsem po operaci srdce vymena chlopne ted se mi pridala i dna beru leky betaloc tritace godasal na dnu purinol u vas jsem si objednala lek podagra doufam ze mi to s ostatnimi leky nebude skodit deji vam za odpoved a preji hezky den marie

  1. Dobrý den paní Marie,

   přípravek Podagra je složen výlučně z přírodních komponent, které nijak neovlivní působení léků, které máte předepsané. Tím pádem se nemusíte bát, že by Vám Podagra uškodila. Se stávajícími léky můžete očekávat příznivější efekt na snížení kyseliny močové v krvi, což by se mělo projevit ve zmírnění potíží spojených s dnou.

   Přeji Vám hezký den, v případě dalších dotazů nás neváhejte opět kontaktovat.
   V. Talafa

 7. Dobrý den, pane doktore,

  lékařka mi doporučila na zvýšený cholesterol 1 x denně SORTIS 10 mg a na kyselinu močovou MILURIT 100 též 1 x denně. Když jsem si přečetla nežádoucí účinky v přípříbalo-
  vém letáku, nemám odvahu je brát. Můžete mi doporučit nějaký přírodní prostředek?
  Mám oteklý kloub na pravém rameni, kůže je zhrublá červená a svědí. Pohyb dozadu je ztížený a.mírně bolestivý.

  1. Dobrý den vážená paní Dobrá,

   oba léky, jak Sortis, tak Milurit jsou kvalitní preparáty s velmi dobrým účinkem jak na cholesterol, tak na kyselinu močovou.
   Avšak, tak jak každý lék mohou mít nějaké nežádoucí účinky. A je pravdou, že v příbalových letácích jich najdete celou plejádu, tak jak u všech léků.

   Vzhledem k charakteru Vaší otázky se zde nebudu zabývat komplexní farmakoterapii vysokého cholesterolu a kyseliny močové, ale zkusím Vám poradit něco z nefarmakologického přístupu.

   Co se týče cholesterolu, tak jeho hladinu lze snižovat pomocí: Omega 3 mastných nenasycených kyselin, konkrétně kyselina eikosapentaenová (EPA) a kyselina dokosahexaenová (DHA). V přírodě se vyskytuji v oleji z mořských ryb. Každopádně je však pohodlnější zakoupit přírodní přípravky s vysokým obsahem těchto kyselin. Ohledně výběru konkrétního přípravku Vám jistě rádi poradí ve všech lékárnách.

   Výše uvedené je velmi výhodné kombinovat s přípravky obsahujícími vlákninu, která se podílí na regulaci hladiny cholesterolu snižováním jeho vstřebávání ze zažívacího traktu. Obecně vlákninu dělíme na rozpustnou a nerozpustnou. Její rozpustná forma váže vodu, bobtná, zpomaluje průchod tráveniny žaludkem, snižuje hladinu LDL cholesterolu, stabilizuje glykemickou křivku (krevní cukr), pomáhá při redukci váhy a při léčbě cukrovky.
   Dále výborně působí proti zácpě a nepravidelné stolici, při pocitu nafouklého břicha atd atd …
   Zde bych Vám doporučil preparát Intestinum Forte, který najdete v nabídce produktů na našich stránkách.

   Ohledně Vašeho kloubního problému a snížení kyseliny močové v krvi Vám lze poradit úžasný preparát Podagra, který taky najdete v nabídce našich produktů. Jedné se o kombinaci vlákniny a takzvaného zeolitu, což je geniální látka s množstvím pozitivních vlivů na organizmus.
   Jednak koriguje hladinu kyseliny močové v krvi, upravuje pH (okyselení) organizmu, odstraňuje překyselení žaludku, je účinný v boji proti infekcím,
   aktivizuje imunitní systém, dodává organizmu minerály, redukuje stres, deprese, odstraňuje z těla volné radikály a vyplavuje toxiny.

   Přípravek Podagra Vám jistě uleví od příznaků Vašich dnavých potíží.

   Přeji Vám hodně úspěchů při zdolávání Vašich problému přírodními preparáty.

   S pozdravem V. Talafa

 8. Dobrý den, chtěl bych se zeptat.
  Mám vysoký TK a můj lékař mi není schopen napsat nějaký „normální“ lék na tlak, ze všeho se mi dělá blbě jednou mám nateklé nohy, podruhé pak zase sucho v puse, pak mě buší srdce, nebo se mi točí hlava a je mi na zvracení. Už jsem to vzdal, není nějaká tabletka která nemá nežádoucí účinky a dobře koriguje tlak? a jestli neexistuje nějaký přírodní produkt, abych si mohl tlak léčit i bez chemie.? Díky Pavel

  1. Dobrý den Pavle,

   léčba krevního tlaku (TK) je komplexní záležitostí a žádný „normální“, nebo univerzální lék vyhovující všem neexistuje. Léčba se vždy musí „ušít“ na každého individuálně. Nevím jak dlouho jste se svým lékařem „hledali“ pro Vás optimální variantu léčby TK, ale někdy tato skutečnost trvá i rok a více. Nesvědčí to o nevědomosti Vašeho lékaře, ale svědčí o tom, že některé léky hůře tolerujete. Se všemi Vámi popisovanými nežádoucími účinky, které jste v dotazu zmínil se potýká řada pacientů a řeším je denně i já ve své ambulanci. Dle potíží, které jste popsal lze usuzovat, které léky Vám to asi dělali, každopádně nezavrhujte možnosti farmakoterapie a dejte další prostor Vašemu lékaři ať „najde“ pro Vás optimální řešení, zkuste se ho zeptat jestli Vám zkoušel předepsat takzvaný ACEI, nebo sartan (on už bude vědět), tyto preparáty jsou obecně velmi dobře tolerovatelné.
   Každopádně by bylo vhodné, kdyby jste k farmakoterapii přidal i takzvanou nefarmakologickou intervenci, která v sobě obsahuje všechny zásady zdravého životního stylu (toto je rozsáhlá kapitola sama o sobě a přesahuje rámec možností této odpovědi)

   Ale zde aspoň ve zkratce pár užitečných rad:

   1, Zkuste redukovat stres, obecně řečeno zkuste žít klidněji a najděte si denně několik málo chvílí na relax
   2, Pokud se nehýbete, tak začněte něco dělat, stačí rychlá chůze, jogging. Nemusíte tomu věnovat spoustu času, stačí denně 10-15 minut, nebo 3x v týdnu po 20 minutách
   3, Zhubněte, s každým kilem ulevujete svému srdci a cévám a snižujete svůj TK
   4, Omezte solení, protože sodík obsažený v kuchyňské soli přispívá k hypertenzi (vysokému TK)
   5, Nekuřte a omezte přísun alkoholu
   6, Co se týče přírodních produktů, tak jezte banány, které obsahují draslík a tento je schopen omezovat působení sodíku, který je obsažen v kuchyňské soli. Omezte přísun minerálek s vysokým obsahem sodíku (obsah iontů najdete vzadu na etiketě). Další přírodní prostředky proti vysokému tlaku představují kiwi a červená řepa. Budete-li je zařazovat do jídelníčku co nejčastěji, a přizpůsobíte se i ve svém životním stylu i v jiných ohledech, můžete udržet svou hypertenzi na uzdě.
   Přeji Vám hodně úspěchů při korekci vašeho krevního TK, v případě dalších dotazů mě neváhejte dále kontaktovat.

   Hezký den V. Talafa

 9. p. doktor, dobrý deň prajem,
  dostala som na Vás referenciu a kontakt od mojej priateľky z Frýdku Místku, ktorej Vaše prípravky pomohli.

  Preto som sa rozhodla požiadať Vás o láskavosť – o radu ohľadom vypadávania vlasov. Pred 2ma rokmi mi začali enormne padať vlasy (denne cca 200-250 vlasov) a dosť mi padajú i naďalej (cca 150-180 vlasov). Z povodne bohatej hrivy mi zostal na hlave tretinový objem vlasov. Užívala som rozne výživové doplnky na podporu rastu vlasov (selén+ zinok, revalid, biosil H) a používam špeciálne šampóny proti vypadávaniu vlasov, (kofeínový Plantur, Alpicort, šampóny s vit.C). Nič mi však nepomáha zastaviť,či spomaliť vypadávanie vlasov. Mám 43 rokov, moja doterajšia práca bola stresujúca, absolvovala som 3x IVF s max. hormonálnym stimulom (počas posledných 4och rokov), v našej rodine – priamo moja mama sa potýkala s podobnými starostami s vypadávaním vasov. Výsledky interných lekárskych vyšetrení, ktoré som absovovala (realizované cca pred 2mes.) boli v norme, strava je racionálna (bez vysmážaných pokrmov a udenín) a mám dostatok pohybu.

  Ďakujem Vám a prajem príjemný deň na severnú Moravu,
  s pozdravom Maria Vrňatová, Praha.

  1. Hezký dobrý den vážená paní Vrňatová, děkujeme za Váš zájem o naše produkty a jsme moc rádi, že Vaší přítelkyni pomohli.

   Co se týče samotné problematiky padání vlasů, jedná se o velice komplexní problematiku, která je ovlivňovaná spoustou různých mechanismů.

   Nezlobte se, ale moje odpověď musí být obšírnější.

   Kvalita a zdraví vlasů jsou jakýmsi zrcadlem stavu celého našeho organismu. Vlasy dokážou odhalit nedostatky vitamínů a minerálů v těle, stejně jako různé začínající nemoci. Jsou totiž poměrně spolehlivou analýzou zdravotního stavu a aktuálního psychického i fyzického rozpoložení člověka. Napsala jste, že jste absolvovala interní vyšetření, které Vám dopadlo dobře a příčinu vypadávání vlasů u Vás neodhalilo. Takže interním onemocněním, které můžou tento stav způsobit, se tedy v odpovědi věnovat nebudu.

   Mimo interní nemoci (hlavně poruchy štítné žlázy a cukrovka), pak padání vlasů u žen souvisí především s hormonálními výkyvy. Nejčastěji se tak děje v období těhotenství a po porodu, kdy je padání vlasů normální, nebo pak následně v období počínající a již rozvinuté menopauzy. Dále píšete, že jste 3x po IVF s maximálním možným stimulem. Váš organizmus se dle výše uvedených skutečností nachází v jakési „hormonální“ bouři, která u Vás kombinuje věk s absolvovanou recentní agresivní stimulační hormonální terapii, stresovou práci a velký stres zřejmě z pokračujícího nepočetí. Navíc zmiňujete, že Vaše maminka se potýkala s podobným problémem, takže proti Vám hraje i genetická predispozice.

   Píšete, že máte dostatek pohybu a kvalitní a vyváženou stravu, takže problém asi nebude v deficitu minerálů a stopových prvků, které růst vlasů výrazně ovlivňují. Pokud si však dáme dohromady vše výše uvedené, tak se přiznám, že se ani nedivím, že máte s vypadáváním vlasů problém.

   Je taky pravdou, že prakticky všechny ženy zaznamenávají s postupujícím věkem větší, nebo menší problém s řídnutím vlasů. Dovolím si pár fyziologických poznámek. Zdravá pokožka hlavy obsahuje cca 600 vlasů na cm2 a denně ztrácí cca 50 – 100 vlasů, i když tento počet je velmi individuální. Vy uvádíte ztrátu cca 150-180 vlasů na den, což není až tak zlé, ale každopádně je potřeba „něco začít dělat“.

   To „něco“ hned vysvětlím. Důležité je, že když jeden vlas vypadne, vyrůstá na jeho místě další. Problém nastává ve chvíli, kdy na místě starého vlasu již nový nevyroste, pak dochází k pravému řídnutí vlasů. Proto musíte vytvořit optimální podmínky pro růst nového vlasu ve vlasovém folikulu, který vlas ztratil. Vytvoření těchto optimálních podmínek pro růst nových vlasů jsou komplexním dějem a obsahují kombinací zdravé a vyvážené stravy, adekvátního pohybu/sportu, dále je důležité i to, aby vlasy, a především kůže na hlavě měly dostatečný přísun vzduchu a světla. Jednoduše řečeno přirozené zacházení prospívá vlasům nejvíce. Šetrné mytí jemným šamponem, přirozené uschnutí bez použití fénu. Pravidelné vlasové zábaly a vhodná je také masáž pokožky hlavy k povzbuzení prokrvení vlasových folikulů, která navíc vede k uvolnění stresu, který k padání vlasů výrazně prospívá.

   Dále je velmi důležité nastolení jakési celkové psychické pohody se snahou redukce exogenního i endogenního stresu na minimum.

   K tomuto všemu Vám doporučím pravidelné užívání našeho přípravku Capillum, který v sobě obsahuje optimální a vyváženou kombinací vitamínů a stopových prvků potřebných k nezbytné tvorbě nových vlasů (kombinace pivovarských kvasnic, Acai Berry, papriky, vejce a uhličitanu vápenatého). NAVÍC v tomto přípravku najdete i „geniální“ kolagen typu I a III, který napomáhá k pevnosti vlasů a kromě novotvorby taky výrazně napomáhá k udržení se vlasů ve vlasových folikulech, čímž výrazně redukuje jejich padání.

   Doufám, že Vám moje odpověď pomůže k vyřešení Vašeho problému.

   V případě dalších dotazů nás neváhejte kontaktovat i v budoucnu.

   S přáním hezkého dne a srdečným pozdravem V. Talafa

 10. S článkem souhlasím a myslím, že si stejně každý může za svoje nemocí sám. Každá nemoc se snaží člověku něco říct a je na každém, jestli to přijme, nebo to bude přehlížet.

  1. Děkujeme za Váš názor a zájem o naše stránky. V. Talafa

 11. Dobrý den pane doktore, mám na Vás prosbu, nevím jestli mi budete ochoten a schopen pomoct, ale i přes to se na Vás obracím, protože jsem zoufalá. Mému manželovi lékaři diagnostikovali nádor prostaty v pokročilém stádiu. Byla mu navržena chemo a radioterapie, chtěla jsem se Vás zeptat jestli by jste mi neporadil i nějaké další alternativní metody, třeba v oblasti dietoterapie a výživových doplňků, co by mu pomohli zvládnout toto onemocnění. Děkuji mnohokrát K.F.

  1. Vážená paní Kamilo,

   první mojí rada je, ať každopádně respektujete doporučení specialistů (urologů a onkologů).

   Ať manžel bezpodmínečně absolvuje adekvátní/exaktní léčbu, která mu bude nabídnutá.

   Co se týče možného alternativního přístupu stran potravinových doplňků, tak bych zde vyzvedl roli ZEOLITU.

   Tento se v dnešní době právem považuje za jakýsi „lék 3. tisíciletí“.

   Jedná se o vulkanický minerál s velmi vysokou absorpční schopností, který byl využívaný již v tradiční staré Čínské medicíně.

   Vědecký výzkum potvrdil jeho neuvěřitelně výjimečné působení v léčbě onkologických onemocnění. Je prokázáno, že prodlužuje délku života a zpomaluje růst nádorů.

   Působení ZEOLITU na molekulární úrovni je poměrně složité (pokud by jste měla zájem vše dopodrobna zašlu na Váš email), ale jednoduše řečeno ZEOLIT pronikne do nádorové buňky a pomocí genomu ji „přikáže“, aby zemřela.

   Dále ZEOLIT zlehčuje průnik vitamínů a antioxidantů do buněk, čímž snižuje takzvaný oxidační stres organizmu a tím taky působí proti nádorům.

   Musím zdůraznit, že se nejedná o lék, ale o potravinový doplněk, proto je exaktní léčba tolik důležitá.

   My Vám ZEOLIT nabídnout můžeme, protože je kromě jiného, součástí našeho preparátu s názvem PODAGRA.

   Tento přípravek se doporučuje brát 3×1 tabletu, ale v případě Vašeho manžela bych se přimlouval za dávku vyšší, to jest 3×2 tablety.

   Hezký den, s pozdravem V. Talafa

   1. Děkuji mnohokrát za Vaší vysoce odbornou radu. Zařídím se dle Vašeho doporučení a preparát manželovi jistě pořídím. Chci Vám popřát krásné svátky a ve Vaší náročné práci hodně energie, empatie a optimizmu. Srdečně zdraví Kamila

 12. Dobrý den, pane doktore
  mamka má artrozu kolen a špatně chodí ,tak se chci zeptat jestli máte zkušenost s nějaký dobrým preparátem ?Kamzík s lékarny nefunguje .Děkuji

  1. Dobrý den Ivetko,

   artróza kolen, takzvaná gonarthrosa je bohužel velice svízelný problém.
   Důležité je o jaký stupeň gonarthrosy se jedná, v případě, že se jedná již o 3. stupeň, tak by se měla Vaše maminka poradit se svým ortopédem a tázat se ho na možnost „výměny“ kolenního kloubu, takzvanou TEP (totální endoprotéza), která je kauzálním řešením problému.

   Každopádně pomoc od bolesti se dá různým způsobem.
   Ve fázi akutní bolesti mám u svých pacientů nejlepší zkušenosti s přípravkem Xefo Rapid (lornoxikam), nebo s lékem Dexoket (dexketoprofen), nebo z dalším jiným preparátem z řady NSAID (nesteroidní antiflogistika) … Brufen, Ibalgin etc. Bohužel dlouhodobé a pravidelné užívání těchto léků může způsobovat zažívací potíže a v nejhorším případě vznik žaludečního vředu s akutním krvácením, proto se musí užívat velice obezřetně.

   Co se týče dlouhodobé pomoci stran bolestí artroticky změněných kloubů, tak se v tomto postupu osvědčilo užívání kolagenu, budete namítat, že Vaše maminka použila přípravek Kamzík, který jste zmínila …. a to bez efektu, důvodem bude zřejmě velmi nízký obsah kolagenu v tomto preparátu.
   Můžu Vám doporučit náš přípravek s názvem Full Collagen, který obsahuje několikanásobně vyšší obsah kolagenů
   (viz: http://naturfakt.cz/shop/full-collagen/), dále obsahuje vápník, který je nezbytně nutný ke správné funkci kostí a kloubů, dále výtažek z Peruánských plodů Camu Camu, který se v nynější době považuje za převratný v oblasti doplňkové zdravé výživy a právem si získal přívlastek „anti-aging“ .. „proti stárnutí“ a dále takzvanou Spirulinu (modro-zelená řasa), což je výtěžek ze sinic a je dalším hitem v oblasti aditiv zdravé výživy, protože je enormně bohatý na bílkoviny, vitamíny a stopové prvky, které jsou nezbytně nutné k optimálnímu fungování celého organizmu.

   Tato úžasná kombinace výše uvedených složek ve Full Collagenu v kombinaci s rozumně dávkovanými NSAID a optimální pohybovou aktivitou by měli Vaši mamce přinést úlevu od chronické a obtěžující bolesti.
   Nelze samozřejmě zaručit úplné vymizení bolesti, to je v případě těžké gonarthrosy prakticky nemožné, ale jsme schopni zaručit zmírnění bolesti a tím přispět ke zkvalitnění života člověka, který tímto degenerativním onemocněním trpí.

   Přeji Vaší mamce ať je s naším preparátem spokojena,
   hezký den V. Talafa

 13. Dobrý den,
  na doporučení známé z FM nemocnice bych vás chtěl požádat o radu. mám dlouhodobě průjem cca 4-5 měsíců. Byl jsem na vyšetření gastroskopie na podezření na celiakii. Ta se nepotvrdila , ale lepek jsem přesto vyřadil ze svého jídelníčku protože problém mi bez lepku odezněl. bohužel i na bezlepkové dietě se mi průjem vrátil a zase ho mám nějalou dobu… Nadala mě jedna příčina a to že jsme druhým rokem bez masa a poslední rok na veganské stravě. Ikdyž si myslím že má strava je vyvážená a starám se o to co jím může být možné že mě prostě něco chybí. Mohl by jste mě nasměrovat co a kam bych měl zajít abych přišel na kloub mého problému? Chtěl bych také si udělat rozbor krve jen nevím jaky a na co všechno bych si jej měl udělat. Kromě tohoto zmiňovaného problému se cítím fajn a sportuji bez problému.
  Děkuji LP
  Děkuji.

  1. Dobrý den pane Lukáši,

   diferenciální diagnostika průjmu je poměrně široká, i přes to se pokusím na Vaší otázku co nejlépe odpovědět.

   Předpokládám, že klasickou infekční etiologii průjmu (Salmonela, Shigella, Campylobacter) můžeme vzhledem k trvání (4-5 měsíců) vyloučit.
   I když vzácnější infekční onemocnění jako je takzvaná klostridiová kolítída, parazitární nákazy, nebo oportunní infekce při nějakém imunodeficitu můžou probíhat chronicky, tyto bych ale nechal vzhledem k malé pravděpodobnosti až nakonec algoritmu.

   Mnohem častější příčinou chronického průjmu u mladých a jinak zdravých lidí jsou neinfekční příčiny:

   1, Nespecifické střevní záněty (Crohnova nemoc a Ulcerosní kolitída)
   2, Malabsorpční syndrom (nejčastěji případ Celiakie)
   3, Syndrom dráždivého tračníku (neboli „psychogenní průjem“)
   4, Přítomnost polypů (nebo „nedejbože“ nádoru) v tračníku
   5, Onemocnění slinivky břišní (chronická pankreatitída – chronický zánět)
   6, Vzácnější, takzvané metabolické příčiny – Diabetes mellitus – cukrovka, nebo Hypertyreosa – zvýšená činnost štítné žlázy.

   Summa summarum:
   měl jste provedeno gastroskopické vyšetření s cíleným odběrem biospie na celiakii, takže tato by měla být vyloučena, navíc píšete, že i po vyloučení lepku se Vám průjem vrátil, takže tuto můžeme vyloučit.

   V prvním kroku je doporučení celkem jednoduché:

   Bude nutné provedení totální kolonoskopie (endoskopické vyšetření tlustého střeva), které se zaměří na body 1. a 4. a dále pak ultrazvukové vyšetření břicha (sono), které si „posvítí“ na slinivku – bod 5.

   Nechte si odebrat krev na přítomnost zánětu v těle (CRP), sedimentaci (FW) a krevní obraz, kde hodnota leukocytů napoví, jestli se nemůže jednat o nemoci uvedené v bodě 1.
   Dále by měl krevní rozbor obsahovat vyšetření pankreatických enzymů: amylázu, lipázu a jaterních testů (ALT, AST, GGT) … (bod 5), a pak taky hladinu krevního cukru (glykemii) a hormony štítné žlázy (bod 6).

   Co se týče bodu 3, tak hodně stresu (změna práce, rozvod, vážné onemocnění v rodině atd atd) můžou způsobovat funkční postižení tračníku s průjmy. Toto si musíte zhodnotit sám.

   To by bylo asi vše co se týče algoritmu doporučených vyšetření v rámci Vašeho problému.

   Teď co se týče možné souvislosti s vegetarianstvím/veganstvím. Já osobně se nedomnívám, že by Vám tento způsob stravování měl způsobit chronický průjem a navíc tato souvislost není popsaná ani nikde v odborné literatuře.
   Každopádně mi nedá se k této dietě aspoň stručně vyjádřit. Člověk je od přírody, všežravec a dle doporučení většiny odborníků na výživu je zastáván názor, že je mnohem lepší jíst vše s mírou a se zásadami racionální stravy, než vyloučit ze stravy kvalitní živočišní bílkoviny/ryby/mléko/vejce … s vitamíny (vit B12, D), stopovými prvky (Zn, Fe, Ca), omega 3 mastných kyselin, a SPOUSTOU dalších aditiv, které prostě čistě rostlinná strava neobsahuje, nebo obsahuje v minimálním množství.

   Navíc popisujete, že jste vegán, což dle mých zkušeností v oblasti nutrice není moc rozumné.

   V souvislosti s dlouhodobým veganstvím si dávejte pozor hlavně na tyto fakty:

   1, Výrazně snížený přísun kalcia a s tím spojenou osteoporosu (řídnutí kostí s jejich vysokou lomivostí), která u veganů přijde po letech téměř ve 100% !, zkuste zvolit jemnější vegánskou dietu, takzvané lactoveganství, nebo ovo-lactoveganství, které tento problém vyřeší.
   Hlavně prosím nenuťte k veganství své děti, to je podle mě „zločin“, který může mí nedozírné a nevratné následky v jejich vývoji

   2, Snížený přísun vit. B 12, který je obsažen hlavně v živočišné potravě a jeho deficit vede k závažným chudokrevnostem. Vit B12 je sice obsažen v sojovém mléku a cereálích ale v daleko menších množstvích ….

   3, Nízký přísun vitamínu D, který reguluje hladinu vápníku v krvi a při jeho nedostatku vznikají závažné metabolické onemocnění kostí

   Je toho samozřejmě více, ale tyto 3 aspekty jsou ty nejdůležitější.

   Lukáši, na Vaše dvě témata by se dalo mluvit a psát mnohem více, ale i přes to doufám, že jsem Vám svojí odpovědí pomohl.
   Nedá mi nezmínit, že obecně při průjmu je vhodné navýšení přísunu vlákniny ve stravě, takže bych asi začal tímto, z našich preparátů Vám můžu doporučit : Intestinum forte, které obsahuje kvalitní vlákninu.

   Přeji Vám hezký den a celý víkend, v případě dalšího dotazu se na mě můžete opět obrátit.
   V. Talafa

   1. Děkuji za vyčerpávající odpověď. Budu muset opět navštívit svého lékaře. 🙂

 14. Dobrý deň,
  dozvedel som sa o Vás od mojej známej z Moravy, ktorej pomohli Vaše prípravky, takže ja budem určite ďalší zákazník 🙂
  Chcel by som touto cestou využiť možnosť položiť otázku pánu doktorovi.
  Liečim sa s vysokým tlakom a moj lekár mi predpísal kombináciu Prestarium combi a Agen, je táto lieková kombinácia bezpečná ? nemusím sa obávať nejakých nežiadúcich účinkov? a ešte ktorý preparát na prírodnej báze by ste mi doporučil ku korekcii krvného tlaku. Ďakujem za odpoveď, Tibor Král, Prievidza

  1. Dobrý den pane Král,

   moc nás těší Váš zájem a taky fakt, že se povědomí o nás dostalo přes hranice ČR.
   V případě užívání kombinace přípravků Prestarium Combi a Agen, můžete být naprosto spokojen, je to ideální kombinace léčiv ke korekci krevního tlaku (arteriální hypertenze). Kromě toho, že tato kombinace velmi účinně snižuje krevní tlak, tak má minimum nežádoucích účinků.

   Co se týče nefarmakologické intervence v léčbě hypertenze, tak ta je komplexní. Od redukce přísunu kuchyňské soli v jídelníčku, přes redukci přísunu potravin bohatých na tuky, redukci hmotnosti. Navýšení pohybové aktivity (viz odpověď pro p. Cichého).
   Dále pak vynechání návyků (nikotinismus, kofeinismus, pravidelné požívání alkoholu atd ..), snížení působení stresu na organizmus, kvalitní a pravidelný spánek a tak dále …

   Co se týče přípravků Naturfakt, tak přímo ovlivňující krevní tlak nemáme, ale vhodným aditivem k metabolické kompenzaci, redukci hmotnosti a snížení hladiny cholesterolu je Intestinum Forte, které nepřímou cestou v podstatě ovlivní i krevní tlak.

   Hezký den V. Talafa

   1. Ďakujem za vyčerpávajúcu odpoveď a dobrú radu. Nech sa Vám darí T. K.

 15. Dobrý den,
  prosím o radu, jaké přípravky Vaší řady zvolit k pravidelnému užívání.
  Jsem 33 letý muž se sedavým zaměstnáním, neatletické postavy. Bohužel s tukovým polštářem převažně se zdržujícím v oblasti pupku (asi chmelového původu). Dále mě roky již trápí zhoršený zrak (více na pravém oku), bolesti kloubů, zácpa a tvorba lysin na kštici. Zajímavé je, že ostatní, dosud lysé části mého těla, se naopak řádně zalesňují. Jediné, co zatím funguje, je libido. Což však fakt z minulé věty trochu kazí…
  Pane doktore, poraďte prosím duchem mladému, tělesně však již omšelému muži.
  Které Vaše přípravky by mi mohly pomoci?
  Děkuji moc
  Jsem s pozdravem
  B.Lízal

  1. Dobrý den pane Lízale,

   i přes fakt, že nám zřejmě zatajujete své pravé jméno, Vám rád odpovím.

   S Vaším problémem bojuje mnohem více mužů po 30-tce než si vůbec dovedete představit (podrobně viz odpověď pro p. Cichého), jedná se o takzvaný metabolický syndrom. Jak již ze samotného názvu vyplývá, jedná se o komplexní postupnou metabolickou „proměnu muže“ z atletického mladíka na usedlého fotříka. Více info na http://www.cims-ops.cz/

   Jak proti tomu bojovat? Jednoduše řečeno, více se hýbat a méně (častěji) jíst.

   Můžete si pomoct potravinovými doplňky, z našich přípravku by se Vám určitě osvědčil Full Collagen, vhodné kombinovat s dalšími přípravky obsahujícími třeba Protein L, nebo Glutamin nativ, které napomáhají k spalování tuků a podporují tvorbu svalové hmoty.

   Co se týče problému Vašich očí, tak zde zřejmě nepomůže žádný potravinový doplněk, ale doporučuji Vám navštívit odborného očního lékaře.

   Ohledně vlasů Vám doporučím náš přípravek Capillum, který je založen na přírodní bázi s obsahem třeba pivních kvasnic, papriky, kolagenu , vejce atd. Tyto látky mají blahodárný vliv na regeneraci vlasů a samotného vlasového folikulu, čímž nejen vylepšují vzhled vlasů, ale podporují i jejich růst.

   Přeji Vám hodně štětí,

   V. Talafa

 16. Dobrý den,
  mám 36 let a sedavé zaměstnání, v posledních letech se mi výrazně zvýšila váha a poklesla mi fyzická kondice, ačkoliv jsem dříve aktivně sportoval. Lidově řečeno „sfotrovatěl“ jsem :-).

  Chtěl jsem se pana doktora zeptat jestli existují nějaké jednoduché doporučení ohledně pohybu/sportu (jaký a v jaké míře), které by mi „vrátili“ mojí původní váhu a fyzickou kondici.
  A taky jestli by mi v tomto kontextu doporučil něco z Vašich přípravků.
  Děkuji předem, zdravím, Luděk Cichý z Břeclavi

  1. Dobrý den pane Cichý,

   Vámi použitý obecně zažitý termín: „sfotrovatět“, který v odborné terminologii znamená rozvoj takzvaného metabolického syndromu, mě moc pobavil. Bohužel se netýká jenom Vás, ale postihuje cca 30% mužů a 25% žen v celé ČR.
   Léčebný přístup je v zásadě jen nefarmakologický, to jest zvýšení pohybové aktivity a snížení denního kalorického příjmu s rozložením do častějších porcí, víc krát za den.

   Co se týče pohybu, tak je ve více studiích obecně prokázáno, že pravidelný pohyb o střední zátěži v délce 30 minut, 4x v týdnu, nebo pohyb s vysokou zátěží v délce 20 minut, 3x v týdnu Vám spolehlivě zvýší fyzickou výkonnost a zlepší kondici, dále zredukuje váhu a zlepší hodnoty krevních tuků v krvi a tím pádem sníží i takzvané kardiovaskulární riziko.
   Na samotný výběr typu sportu není kladen takový důraz, jak na pravidelnost výše uvedeného.
   Co se týče výběru preparátu, tak bych Vám doporučil pravidelné užívání přípravků Intestinum forte a Full collagen.

   Přeji hezký víkend V. Talafa

 17. Dobrý den, pane doktore.
  na doporučení své známe jsem začal užívat váš přípravek FULL COLLAGEN. To že pomáhá na klouby jsem slyšel, ale zarazila mně rychlost a účinnost. Před tím jsem dlouhou dobu užíval přípravek Colafit. Nedá se srovnat s vaším preparátem.
  Ale teď k otázce, byl jsem u svého lékaře na preventivní kontrole a rozbor krve jeho i mne příjemně překvapil sníženi hladiny dlouhodobého cukru, snížení cholesterolu, stabilizace krev. tlaku a bonus zhubl jsem cca. 4 kg za měsíc a to jsem nijak neupravoval životosprávu. Můžete mi vysvětlit jak je to možné?

  Děkuji O.C.

  1. Vážený pane Oline,

   jsme velice potěšeni, že jste s přípravkem FULL COLLAGEN spokojen.

   Jak ze samotného názvu přípravku vyplývá, tak obsahuje velmi vysokou koncentraci bílkoviny kolagen, která je základnou součásti pojivové tkáně obecně a právě proto působí velmi rychle a vysoce účinně. Bohužel s postupujícím věkem klesá schopnost našeho organizmu kolagen syntetizovat a jeho přísun potravou je nedostatečný, proto je velmi důležité zvýšit jeho přísun právě pomocí přípravků, které ho obsahují.

   Co se týče druhé části Vaší otázky, tak na první pohled kolagen nesouvisí s metabolizmem cholesterolu a cukru, ale je pravdou, že některé odborné studie uvádějí, že právě kolagen vykazuje účinnost při snižování hladiny cholesterolu a cukru a navíc hraje taky úlohu při korekci krevního tlaku a tělesné hmotnosti. A právě pro tyto jeho účinky se často přidává jako aditivum do preparátu určených k hubnutí.
   Proto mě pozitivní vliv našeho přípravku na Váš metabolizmus vůbec nepřekvapil.

   Mějte se moc hezky, přeji Vám hodně štěstí, nadále nebolestivé klouby a další shozené kila s Full Collagenem,
   s pozdravem V. Talafa

   1. Dobrý den,
    děkuji za fundovanou odpověď.

 18. Pane doktore

  Jaký je váš názor na vlákninu ? Je dobré ji brát ? Nebo stačí to co máme v běžné stravě ?
  Kamarádka mi říkala, že ji bere už několik měsíců a že je jí líp. Co vy na to ?

  Moc vám děkuji za váš odborný názor.

  S pozdravem

  Ludmila Švecová z Prostějova

  1. Dobrý den paní Švecová,

   Vaše kamarádka má naprostou pravdu, brát vlákninu je pro lidský organizmus velmi prospěšné a nedivím se jí, že se cítí celkově lépe.
   Já sám pravidelně a denně vlákninu užívám, protože její přísun v potravě je v naší populaci naprosto nedostatečný!!

   Vláknina má mnoho pozitivních účinků, zde jsou ve zkratce alespoň nejdůležitější z nich:

   1) zvyšuji obsah vody v stolici a celkově její objem, čím působí významně na prevenci vzniku rakoviny tlustého střeva (bohužel Česká republika má smutné prvenství ve světě a tím je nejvyšší výskyt rakoviny tlustého střeva!!)

   2) snižuje vstřebávání cukrů a tuků, čímž napomáhá ke korekci hladiny cholesterolu a krevního cukru a pomáhá k udržení tělesné hmotnosti

   3) vyživuje a chrání sliznici tlustého střeva před toxickými vlivy „špatných“ bakterií

   4) stimuluje růst „hodných“ bakterií ve střevě, takže má i takzvaný probiotický efekt

   účinků je mnohem více, v případě, že by Vás tato problematika zajímala více, tak Vám ochotně sdělím více emailem

   přeji krásný víkend, V. Talafa

 19. Dobrý večer, mám nadváhu a cukrovku a můj praktický lékař mi navíc diagnostikoval i vysokou hladinu cholesterolu. Navrhl mi léčbu takzvaným statinem, ale já nechci jíst další „chemii“, chtěl jsem se zeptat jestli lze ovlivnit hladinu cholesterolu i jiným způsobem a jestli mi můžete doporučit něco z Vašich preparátů.
  Děkuji za odpověď, MK, Kopřivnice

  1. Dobrý den,
   ovlivňování hladiny cholesterolu v organizmu je velmi komplexní děj a farmakologická korekce statinem je jenom jedním „kolečkem v celém soukolí“.
   Co můžete udělat vy sám pro sebe, tak je:
   1, Zvýšit pohybovou aktivitu, třeba jen procházky, minimálně však 3x v týdnu po 20 minutách
   2, „Zdravě jíst“, ale otázka racionální výživy by byla na delší povídání (v případě potřeby Vám na email odešlu mnohem podrobnější komentář).
   3, Ovlivnění přírodními přípravky. Zde Vám můžu doporučit preparát Intestinum forte, který obsahuje vysoký obsah vlákniny, která má kromě jiného, blahodárné účinky na snížení hladiny cholesterolu a cukru, tím že snižuje jejich vstřebávání a taky pomáhá udržovat tělesnou hmotnost.
   Hezký den V. Talafa

 20. Dobrý den, pane doktore

  Mám vysoký tlak a užívám lék Micardis.. Můžu současně s tímto lékem brát i Intestinum Forte ?? Děkuji vám za odpověď.

  Hezký den

  Vlasta Stará, Baška u FM

  1. Vážená paní Stará,

   Micardis je lék, který má obecně výbornou toleranci a minimum interakcí, jak lékových, tak potravinových, proto Vám žádné nebezpečí při současném užívání přípravku Intestinum forte nehrozí. Oba tyto preparáty teda můžete bezpečně brát současně.
   Hezký den V. Talafa

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *